wud
منشور روز جهانی کاربردپذیری


خطای انسانی یک اسم بی مسمی است. هرچند با گذر زمان تکنولوژی پیشرفت های زیادی داشته است ولی هنوز هم استفاده از آن سخت است. هنوز هم استفاده از تلفن همراه به سادگی آب خوردن نیست و پیچیدگی های خود را دارد. جهانی که از تکنولوژی در مسائلی مانند تحصیل، سلامت، دولت، ارتباط، تفریح، کار و ... بهره می برد، باید بپذیرد که بیشتر از هر چیز آن را در مسیر خدمت به مردم بکار گیرد.

تکنولوژی باید زندگی ما را بهتر کند نه اینکه با کیفیت و طراحی پایین آن، استرس ما بیشتر شود و برای ما خطر ایجاد کند. این وظیفه ماست که تضمین کنیم یک تکنولوژی؛ تاثیرگذار، لازم، قابل اعتماد و تسهیل کننده زندگی مردم است. این موضوع برای افرادی که قابلیتهای فیزیکی خود را از دست داده اند، اهمیت بیشتری دارد چرا که امکان یک زندگی بدون عیب و فعالیت در جامعه را برای آنها فراهم می کند.

خطای انسانی یک اسم بی مسمی است. تکنولوژی باید با این دیدگاه توسعه پیدا کند که انسان محدودیت های مشخصی دارد و اگر استفاده و درک یک تکنولوژی راحت نباشد، امکان رخداد اشتباه بیشتر خواهد شد. ما باید خطای انسانی را، که ناشی از طراحی نادرست می شود کاهش دهیم. ما معتقدیم برای توسعه یک تکنولوژی که برای عموم مردم به سادگی قابل استفاده باشد به یک همت جمعی و کار تیمی متحد نیازمند هستیم. باید خود مردم عادی را در مرکز طراحی های خود قرار دهیم و کارمان را با خواسته های آنان آغاز کنیم. برآنیم تا به کمک هم تکنولوژی هایی طراحی کنیم که مردم بسادگی بتوانند با استفاده از آن به نیروی واقعی درونی خود پی ببرند و در نتیجه آن جهانی بهتر برای آیندگان پدید آید.

ما پذیرفته ایم که روز جهانی کاربردپذیری را همه ساله برگزار کنیم تا در یک روز مشخص متخصصان فنی، جوامع آکادمیک، جوامع صنعتی، شهروندان و گروه های دولتی برای یک هدف مشخص دور همدیگر جمع شوند : اطمینان از اینکه تکنولوژی باعث می شود افراد از نیروهای درونی خود بصورت کامل استفاده کنند و زندگی بهتری برای شهروندان در هر نقطه ای از جهان فراهم شود.

موضوع اول : تحصیل
آموزش های مجازی به اشکال مختلف در حال پدیداری است. دانش آموزان در بیشتر نقاط دنیا از ارتباطات، دسترسی به اینترنت و محاسبات قابل اعتماد با هزینه کم بهره می برند. استفاده از تکنولوژی در تحصیل نه تنها باید مقرون به صرفه و در دسترس باشد بلکه باید برای مربیان، دانش آموزان و اولیا نیز قابل استفاده باشد.

موضوع دوم : سلامت
بهداشت و درمان باید برای همه مردم جهان فراهم شود. تکنولوژی پزشکی می تواند سلامت را افزایش بدهد ولی میبایست استفاده از آن راحت باشد. خطا در این عرصه هزینه های زیادی را بوجود می آورد. با توجه به اینکه ما همان چیزی هستیم که تغذیه می کنیم، به غذای سالم تری احتیاج داریم که سلامتمان را تضمین کند. تکنولوژی که غذای سالم برای همه را تولید می کند، باید با در نظر گرفتن همه ابناء بشر ساخته شود.

موضوع سوم : دولت
دولت های مختلف در جهان، در جستجوی تکنولوژی هستند تا سرویس دهی بهتری به مردمان خود داشته باشند و مشارکت عمومی را در فعالیت های مدنی افزایش دهند. شهروندان زیادی در سراسر جهان قادر هستند با بهره گیری از تکنولوژی مالیات خود را بپردازند و مراقب داد و ستد های تجاری خود باشند. این امکان باید برای همه مردم جهان فراهم شود و تقسیم بندی دیجیتال که فقیر را از پولدار جدا می کند، از بین برود. سیستم های اخذ رای باید اعتماد و امنیت را در زمان رای گیری فراهم کنند. تکنولوژی هایی که حامی فعالیت های مدنی هستند باید برای همه شهروندان موقعیت های مساوی فراهم کنند و باید استفاده و درک انها برای همگان ساده باشد.

موضوع چهارم : ارتباطات
مردم محتاج ارتباط با همدیگر هستند. ما بیشتر از هر زمانی تجهیزات ارتباطی داریم : تلفن، اینترنت، اس ام اس و رسانه های نوشتاری. تکنولوژی هایی که ارتباطات بین انسانی را تسهیل می کنند باید به راحتی قابل درک باشند و دستورالعمل هایی داشته باشند که با توجه به آنها بتوان به سادگی عمل نمود.

موضوع پنجم : حریم شخصی و امنیت
هر قدر استفاده از تکنولوژی افزایش پیدا می کند، نگرانی هایی در رابطه با تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و ارتباطات الکترونیک نیز شکل می گیرد. ما باید امنیت مناسبی را فراهم کنیم تا مطمئن شویم که تراکنش های ما امن هستند، که خطری شاهد کودکان و بقیه نیست و سیستم هایمان قابل اعتماد اند.

موضوع ششم : تفریح
تفریح فقط محدود به اوقات فراغت ما نمی شود. مردم در طول زندگی روزانه خود به اشکال مختلفی تفریح می کنند. جهان تفریح از تکنولوژی استفاده می کند تا عکس ها، فیلم ها، بازی ها و موسیقی را به شیوه ای نو بر روی دستگاهی نو به ما ارائه دهد. اما حتی سرگرمی هم از کاربردپذیری نفع می برد. کنترلرهای از راه دور پیچیده و نامفهوم، دستورالعمل های گیج کننده و خیلی موارد دیگر حاکی از نیاز رسانه های ما به رشد و توسعه دارد.

منبع
ترجمه: سعید چوبانی

زندگی را آسان کنید